gorest ortopedczny łódź

Gorset ortopedyczny

Gorsety ortopedyczne u dzieci czy nastolatków stosowane są w celu korekcji wad kręgosłupa w fazie wzrostu dziecka, kiedy kręgosłup jest najbardziej plastyczny. U dorosłych najczęściej stosowane są po zabiegach operacyjnych, gdzie delikatny kręgosłup po operacji wymaga stabilizacji, efektywniejszego rozłożenia sił i ograniczenia ruchomości podczas procesu rehabilitacji rekonwalescencji. U ludzi starszych gorset stosowany jest często profilaktycznie, zwłaszcza w części krzyżowej kręgosłupa, aby odciążyć kręgosłup przy zwiększonej aktywności lub po uszkodzeniach. Stosowanie gorsetów zalecane jest szczególnie przy zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych i osteoporozie.

Nasze goresty ortopedyczne tworzone są indywidualnie dla każdego pacjenta. Oferujemy równiez gotowe dopasowywane wyroby ortopedyczne. Najczęściej tworzymy je z materiału termoplastycznego, dlatego pasują do każdej sylwetki. Przy procesie tworzenia uwzlęgniany jest charakter schorzenia, budowa anatomiczna i potrzeby pacjenta. W Polsce nawet do 80% dzieci ma wadę postawy, a co drugi dorosły uskarża się na ból pleców. Należy pamiętać, że wcześniejsza interwencja zwiększa szansę na zatrzymanie postępu choroby. Najlepsze efekty terapeutyczne daje połączenie systematycznego noszenia goretu ortopedycznego z ćwiczeniami i zabiegami rehabilitacyjnymi.

Przykładowe goresty ortopedyczne


Wykonujemy również gorsety przygotowane na miarę.







kręgosłup orteza

Schorzenia kręgosłupa

Dzisiejszy pęd życia skutkuje epidemią otyłości, nadwagi, braku aktywności fizycznej i niewłaściwej higienty życia. Ciągła praca w pozycji stojącej czy nawet źle dobrany materac w łóżku skutkują, że uszkodzenia kręgosłupa są coraz powszechniejsze. Statystyki wskazują, że co druga osoba doroga uskarża się na dolegliwości bólowe pleców. Przy pogłębionych schorzeniach wielu z tych ludzi prędzej czy później trafiają do ortopedy, od którego wychodzą ze zleceniem na gorest ortopedyczny lub innego rodzaju stabilizator. Gorest ortopedyczny jest podstawowym elementem umożliwiającym powrót do sprawności, jednakże naważniejszą rolę w procesie leczenia odgrywa odpowiedni styl życia, ćwiczenia mięśni pleców lub rehabilitatcja i edukacja pacjenta.



Pas stabilizujący i sznurówka lędźwiowo-krzyżowa

Są to wykonane z elastycznych materiałów pasy zapinane na rzepy, które stabilizując odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Wskazane są przy mniej zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych, niestabilności kręgosłupa, lekkich dolegliwościach bólowych i profilaktycznie, dla osób dźwigających ciężary lub uprawiających sporty siłowe.



Gorsety ortopedyczne w praktyce


Korekcja wad kręgosłupa u dzieci - u dzieci gorest koryguje wady kręgosłupa i zapobiega ich pogłębianiu. Wczestne stosowanie gorestu i uczęszczanie na rehabilitacje gwarantuje w większościc przypadków całkowite wyeliminowanie wady, ponieważ kości dzieci w fazie wzrostu są jeszcze do pewnego stopnia plastyczne. Gorset powinien byc wykonany na miarę. Najczęściej zalecany jest w przypadku stwierdzonej skolozy (boczne skrzywienie kręgosłua), kifozy (zbyt mocne wygięcie odcinka piersiowego kręgosłupa do tyłu) czy lordozy (wyięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa do przodu). Jeżeli skrzywienia nie są zaawansowane nie ma potrzeby stosowania stabilizatorów czy gorsetów ortopedycznych. Wystarczy sama gimnastyka kręgosłupa lub rehabilitacja. W zależności od przyczyn deformacji i stopnia jej zaawansowania, gorset może przynościć zróżnicowany efekt terapeutyczny u różnych pacjentów. Jak każdy wyrób medyczny gorest powinien być dopasowany i wybrany przez specjalistę.

Rehabilitacja kręgosłupa po urazie i zabiegu - usztywniające gorsety ortopedyczne stosuje po urazach, aby zapobiegać mikrouszkodzeniom powstającym przy ruchach w niewygojonych wrażliwych tkankach. Stosowanie takiego gorsetu ortopedycznego jest niezbędne w procesie rehabiliracji pourazowej i pozabiegowej. Gorest może ograniczać ruchomość w różnych płaszczyznach i kierunkach (ruch skrętny, zgięcie do przodu, do tylu, na boki).

Profilaktyka dolegliwości bólowych pleców - gorsety i pasy ortopedyczne mogą być noszone, szczególnie przez osoby z oteoporozą, profilaktycznie. Zarówno w przewlekłych (zmiany zwyrodnieniowe) jak i przejściowych nadwyrężeń kręgów i mięśni. Taki gorest ortopedyczny zakładany jest przy dźwiganiu ciężarów, pochylaniu, długotrwałej niewygodnej pozycji. Noszenie tego typu zabezpiecznia przynosi długotrwałą ulgę, ponieważ kręgosłup jest odciążony w ,,kryzysowych sytuacjach". Należy pamiętać, iż nieustanne dłutorwałe noszenie gorestu ortopedycznego również nie jest wskazane, ponieważ ,,rozleniwienie" mięsni pleców może przyczynić się do ich zaniku.